MATEMATYKA, specjalność: FINANCIAL MATHEMATICS (MATEMATYKA FINANSOWA) – STUDIA W JĘZYKU ANGIELSKIM:

Specjalność zostanie uruchomiona, gdy wybierze ją co najmniej 12 osób.

Wymagana jest znajomość języka angielskiego na poziomie zaawansowanym.

Kierunek studiów MATEMATYKA prowadzony jest na Wydziale Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Łódzkiego. Jest on przeznaczony dla wszystkich uzdolnionych matematycznie studentów, zainteresowanych wykorzystaniem matematyki w dalszej pracy zawodowej, zarówno w sferze edukacyjnej, jak i w finansach, bankowości czy przemyśle. Ideą studiów na kierunku MATEMATYKA jest przekazywanie studentom wiedzy i umiejętności dotyczących podstawowych gałęzi współczesnej matematyki. Studia te dają wykształcanie na poziomie ogólnoakademickim o dużym potencjale wykorzystania go w praktyce. Poza solidnymi podstawami z logiki i teorii mnogości, algebry, geometrii, topologii i analizy matematycznej, student uzyskuje konkretne umiejętności na wybranej specjalności.

Celem kształcenia na kierunku MATEMATYKA I stopnia jest:

Różnorodne formy zajęć, w tym między innymi zajęcia w laboratoriach komputerowych, pozwalają studentom na opanowanie różnych technik związanych z przetwarzaniem informacji. Szczególny nacisk w procesie kształcenia położony jest na rozwijanie umiejętności logicznego myślenia, pracy zespołowej i korzystania z literatury przedmiotu.

Przewiduje się taką organizację studiów, aby studenci 3-go roku mieli możliwość odbywania jednego semestru w ramach programu ERASMUS na jednej z  uczelni zagranicznych, z którymi Uniwersytet ma podpisane odpowiednie umowy.

FINANCIAL MATHEMATICS – wyboru specjalności kandydaci dokonują podczas rekrutacji. Specjalność zostanie uruchomiona, gdy wybierze ją co najmniej 12 osób. Wymagana jest znajomość języka angielskiego na poziomie zaawansowanym.

Nowa specjalność na Wydziale Matematyki i Informatyki. Jest to odpowiednik specjalności matematyka finansowa i aktuarialna z zajęciami prowadzonymi w języku angielskim. Dzięki temu absolwenci tej specjalności będą mieć dodatkowy atut na rynku pracy.

Absolwent MATEMATYKI specjalności FINANCIAL MATHEMATICS ma znajomość podstawowych metod statystyki, podstaw mikroekonomii i ubezpieczeń majątkowych. Uzyskał też umiejętność stosowania narzędzi matematycznych w problemach ubezpieczeniowych i analizy danych. Absolwenci dysponują wiedzą i umiejętnościami w zakresie programowania, użytkowania baz danych oraz stosowania arkuszy kalkulacyjnych i specjalistycznego oprogramowania do przeprowadzenia obliczeń, eksperymentów, symulacji oraz analizy danych. Absolwenci znają język angielski w stopniu umożliwiającym swobodne porozumiewanie, a także posługiwanie się nim w dyscyplinach matematycznych oraz finansowych.

Specjalność ta szczególnie przygotowuje do pracy na stanowisku aktuariusza. Aktuariusze są potrzebni przede wszystkim w firmach ubezpieczeniowych i w bankach. Są też niezbędni we wszystkich przedsiębiorstwach, których działalność podlega ryzyku w takim stopniu, że zatrudnienie osoby zarządzającej ryzykiem jest opłacalne. Aktuariuszy zatrudniają także firmy konsultingowe, gdzie udzielają oni porad w zakresie podejmowania decyzji finansowych. Szerokie możliwości pracy i mała liczba aktuariuszy powoduje, że jest to zawód bardzo dobrze opłacany.

Po ukończeniu studiów licencjackich możesz również pracować jako specjalista od matematyki finansowej, ubezpieczeniowej czy statystyki w instytucjach finansowych, ubezpieczeniowych lub prowadzących badania opinii społecznej.

język obcy nowożytny
(nie wymagane)